Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zmijozel

30. 10. 2007

Obrazek

Vítejte ve společenské místnosti Zmijozelu

Obrazek

 

Zakladatel: Salazar Zmilozel

Charakteristické rysy: ctižádostivost, snaha vyniknout

Barvy: zelená, stříbrná

Vchod: kamená zeď

Kolejní duch: Krvavý baron

Ředitel koleje: Severus Snape

Studenti: -----

Obrazek

¨

Salazar Zmijozel (v originále Salazar Slytherin) pocházel podle Moudrého klobouku „z temných blat a močálů“, které se ztotožňují s mokřady ve Východní Anglii, a zpočátku byl dobrým přítelem Godrika Nebelvíra. Salazar chtěl, aby se žáci vybírali jen z čistokrevných kouzelnických rodin, což vedlo k rozkolu mezi ním a ostatními třemi zakladateli. Nakonec Bradavice opustil, zanechal však po sobě památku v podobě Tajemné komnaty, kterou směl v budoucnu otevřít jen jeho dědic. Salazar měl minimálně jedno dítě (z nějž pochází rod Gauntů). Autorka Joanne Rowlingová se pro jeho jméno pravděpodobně inspirovala portugalským diktátorem z let 1932 – 1968, Antóniu de Oliveira Salazarovi.

Zmijozel (Slytherin) je jedna ze čtyř kolejí v Bradavické škole čar a kouzel. Byla založena Salazarem Zmijozelem. Kolejními barvami Zmijozelu jsou zelená a bílá, jejich zvířetem je had. Kolejním duchem je Krvavý baron. Zmijozel je často popisován jako „kolej zlých čarodějů“, ve skutečnosti ne všichni ze Zmijozelu jsou zlí – vlastnostmi, které je spojují, jsou ctižádost a „nebýt dobrý, když z toho neplyne zisk“. Všichni žáci Zmijozelu by měli být alespoň z jedné strany potomky čistokrevných kouzelnických rodin. Společenská místnost Zmijozelu se nachází v podzemí a působí ponuře.

Citáty Moudrého klobouku

"Nebo to bude Zmijozel, kde nastane tvá chvíle – ti ničeho se neštítí, by došli svého cíle." (Harry Potter a Kámen mudrců. s. 112)

„…a z temných blat a močálů zchytralý Zmijozel.“ (Harry Potter a Ohnivý pohár, s. 143)

„…a mocichtivý Zmijozel si cenil ctižádosti.“ (tamtéž)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář